Blog

Převod domény a žádost o poskytnutí hesla AUTHINFO u CZ, SK, EU, COM domén

Převod domény u registrátora CZ

U .CZ domén je možné o kód pro převod žádat přímo na https://www.nic.cz/whois/send-password/

Pro .SK to ale bohužel neplatí – pro .SK je potřeba kontaktovat současného registrátora pro poskytnutí authinfo kódu pro převod.

Jak zjistit registrátora?

Detaily CZ domén zjistíte nahlédnutím k registrátorovi – https://www.nic.cz.

U SK domén se musí hledat v databázi WHO.IS. Například dle https://who.is/whois/streamlabs.sk by to mělo být Gransy. Je možné, že v době, kdy budeš číst tento článek to už bude zase někde jinde. Ber to spíš jako příklad, abys věděl jak to dohledat.

Ale to, kde přesně je doména .SK, .COM, apod. zapsána, tě trápit nemusí. Stačí totiž jen poslat autorizovaný požadavek (většinou přes administraci) svému provozovateli webhostingu a ten ti obratem klíče AUTHINFO pošle na e-mail. Provozovatel je např. Wedos, Forpsi, Český hosting, Websupport, apod.

Snadné zaslání AUTHINFO na e-mail umí jen CZ domény

Proč tomu tak je, netuším. U naprosté většiny domén je možné o kód pro převod žádat jen u současného registrátora. To, že lze u .CZ pohodlně zaslat heslo přes žádost o poskytnutí hesla (AUTHINFO), je v tomto téměř ojedinělé.

Co dál, když už máš AUTHINFO kód pro převod domény?

Teď už stačí doménu převést u nového vybraného provozovatele, u kterého chceš být. Objednává se to zpravidla na jejich webu a někteří mají políčko s výzvou k zadání AUTHINFO šikovně součástí objednávky.