Blog

Kompletní průvodce instalací WordPress + návod na nastavení

1. Odkud stáhnout ten správný WordPress

Nejprve stáhneme WordPress v češtině. Nedoporučuji instalovat Wodpress ze správy domén na webhostingu, protože nemáte kontrolu nad tím, co se vám tam nainstaluje. Ideální link pro stažení je tedy tento: Stažení Wodpress česky

2. Před nahráním je nutné extrahovat

Před nahráním na FTP je potřeba ZIP složku rozbalit.

3. Nahrání na FTP

Obsah složky wordpress stačí přetáhnout na FTP, já třeba pro připojení používám WinSCP, ale lze využít třeba i FileZilla. Nahrávání bude trvat kolem 5 minut dle rychlosti upload připojení k internetu.

4. Jdeme instalovat!

Teď stačí jen otevřít web v prohlížeči. V mém případě zadám jen kafi.cz a na zobrazené stránce instalace dám pokračovat.

5. Založení databáze

Abychom mohli dál instalovat, musíme znát údaje k databázi a tu musíme nejprve z našeho webhostingu vytvořit.

6. Nastavení databáze a hesla

Název databáze, uživatelské jméno a heslo opíšeme. Databázový server si musíš zjistit na webhostingu, každý budeme mít nejspíš něco jiného. Předponu tabulem databáze doporučuji změnit z nabízeného wp_ na cokoli jiného, zvýší se tím zabezpečení databáze proti útokům, třeba K431_.

7. Základní nastavení

Název webu lze kdykoli změnit. Uživatelské jméno jsem kdysi dával filip_novak ale na doporučení ostatních profíků na zabezpečení WordPress dávám vždy něco těžšího na odhadnutí, třeba f1x9e3ing56. Heslo volím ještě těžší, než je nabízené, třeba na 30 a více znaků. Před instalací je dobré zakázat dohledatelnost ve vyhledávačích, ale nesmíš to zapomenout povolit, až bude web hotový. Výrazně doporučuji si dát třeba upomínku do kalendáře za týden, aby jsi to povolil, pokud je již web dodělaný, případně upomínku posuneš na později, pokud na webu stále posuneš. Takto ale nezapomeneš. Já mám weby hotové během 2-3 dní, tak tuto možnost ani nezaškrtávám. Je to tvoje volba. Hodí se to, když by vývoj webu trval třeba víc jak měsíc.

8. Řešení prvního erroru

Instalaci máme hotovou. Když se nyní mrkneš na svůj web a zadáš doménu do prohlížeče, tak se ti může zobrazit hláška:

Konfigurační soubor wp-config.php už existuje. Pokud chcete nově nastavit některé základní informace, tak ho musíte nejdříve ručně smazat. Můžete ale také zkusit instalovat WordPress.

Tohle je ale jen pozůstatek stránky, která už není relevantní, protože Wodpress už máme nainstalovaný. Určitě nemaž wp-config.php 😀 Jedná se o pozůstatek cache prohlížeče, která zmizí prostým obnovením stránky. Pokud by se tak nestalo, tak doporučuji otevřít anonymní prohlížení (v Chrome stiskem klávesy CTRL+SHIFT+N) a otevření domény, na které by měla být již vidět základní uvítací šablona WordPressu.