Blog

Kde hledat Sitemap ve WordPressu

Fanoušek Jiří, mě dnes ráno kontaktoval na Facebook stránce ve zprávě:

Jiří: Ahoj Filipe. Nevím jestli to nemáš nenastaveno úmyslně ale na webu https://zsf.cz ti chybí sitemap.

Předem je nutno napsat, že jsem vždy nadšen, když mě kdokoli kontaktuje s tím, že objevil nějakou věc ke zlepšení na mém webu. Díky tomu jsem se vždy mohl posunout dál a opravit, nebo upravit nedostatky, které na svém webu nevidím. V tomto případě je ale zvyklost umístění souboru Sitemap v kořenovém adresáři jiná a to právě kvůli WordPressu. Můj web je vytvořen ve WordPressu a ten má svá vlastní pravidla umístění souborů Sitemap.

Přestože bude fungovat i intuitivní varianta odkazu na kterou jsou zvyklí kodéři: https://zsf.cz/sitemap.xml protože tento odkaz umí WordPress inteligentně přesměrovat na jeho odkaz https://zsf.cz/sitemap_index.xml je možné, že některé SEO nástroje a hlavně ty online nebudou umět tento odkaz najít, protože se nenechají přesměrovat. Takový test webu pak může vyjít i s chybou, že soubory Sitemap na webu chybí i přesto, že ve skutečnosti nechybí.

Dokonce existuje jeden Sitemap soubor, kde je pouze uvedena informace o odkazech na další Sitemap soubory. Všechny tyto soubory můžete najít na těchto odkazech:

Hlavní rozcestník pro Sitemap soubory ve WordPressu

Konkrétní Sitemapy ve WordPressu

Přidání souborů Sitemap do Google Search Console

Pokud chcete být velmi pečliví a mít své Sitemap v Google Search Console všechny, můžete si je přidat na tomto místě:

google search console sitemap wordpress

Článek jsem napsal hlavně proto, aby ho našel člověk, který podobně jako já kdysi dávno, bádá po umístění souborů Sitemap ve WordPressu.