Blog

Zakáže v Evropě Zuckerberg Facebook a Instagram?

Velmi bych si přál, aby se Zuckerbergův pokrový bluff naplnil a Facebook s Instagramem skutečně táhl z Evropy, a to co nejdříve to bude možné.

Bohužel je to asi tak reálné, jako kdyby Američani přestali chodit do fastfoodů, nebo kočka začala na koťata štěkat. Ústupem Facebooku a Instagramu by došlo k velkému posílení okolních sociálních sítí a takový krok je z pohledu Mety a moci-chtivého Zuckerberga nežádoucí.

Firmy, kterým se ve spojení se sociálními sítěmi vybaví jen PPC reklama by dostaly lekci a svět by byl zase o něco lepší, protože by se marketingové týmy konečně začaly více zabývat otázkou navazování vztahů se zákazníky a hodnotovým přínosem do životů lidí, místo bombardování reklamními výzvami. Ti, kteří budují na sociálních sítích komunitu a přináší hodnotný obsah mají zpravidla fanoušky, kteří si je najdou na jiné sociální síti a tam je budou sledovat. Kdyby se např. zrušil YouTube, přejdou na Twitch, kdyby odešel Instagram, přejdou na TikTok, nebo Twitter, kdyby odešel Facebook, přejdou na Linkedin.

Sociální sítě jsou pro firmy bezpečnou variantou komunikace a jejich zrušení nemá pro firmy dramatický scénář, pokud se k nim přistupuje od začátku jako k nástrojům pro šíření myšlenek, navazování komunikace a rozvíjení interakcí u společných témat s fanoušky a zákazníky. Pro zachování bezpečné mediální komunikace je vhodné být na konkurenčních sociálních sítích i v rámci jištění rizik spojených s případným omezením provozu jejich vlastníky.