Show, Blog

7 chytáků v pravidlech českého pravopisu

Pravidla českého pravopisu platí všude a nejen ve škole. Právě na reklamních plochách můžete občas zaznamenat hrubky, které tam nepatří. V dnešním dílu vám ukážu 7 nejčastějších chyb, které se dělají v českém jazyce.

1. Bysme, bychom

V 1. pádě množného čísla je jediný správný tvar BYCHOM. Ne bysme, by jsme a jiné obdobné. Všechny další varianty, jako například bys, byste, bych, se vždy píší dohromady jako jedno slovo.

2. Mě, mne

Ve 2. (koho/čeho) a 4. (koho/co) pádě píšeme MĚ nebo MNE a ve 3. (komu/čemu) a 6. (o kom/o čem) pádě volíme tvar MNĚ. Ve 3. pádě pak často píšeme tvar MI.

3. Výjimečná výjimka

Jediný správný tvar je s dlouhým ypsilon a krátkým měkkým i. Tvar vyjímka je prostě gramaticky špatný a nepoužívá se. Správně je jedině ve slově vyjímaje, které je ovšem odvozeno ze slova vyjímat se.

4. Shlédnout, zhlédnout

Shlédnu dolů, protože to je směrem dolů a zhlédnu videa, protože se jedná o změnu stavu.

5. Tip, typ

Typ auta. Tip ve Sportce.

6. Velká písmena

Jak napíšete “pravidla českého pravopisu”?
Pravidla s velkým písmenem napíšeme v případě, že se jedná o konkrétní publikaci, kdežto pravidla českého pravopisu s malým zvolíme, když myslíme obecně pravidla psaného jazyka jako taková.

7. Čísla, číslice

Do 18-ti let – Snad nejčastější chyba. Jediný správný tvar je „do 18 let“, „do 25 let“, „do 65 let“ atd.

Od 7mi/7-mi/7i hodin – Stejně jako výše. Píše se pouze číslo bez přípony – od 7 hodin.

Procenta: 30% sleva = třicetiprocentní sleva / sleva 30 % = sleva třicet procent. V případě, že chceme použít přídavné jméno, nikdy mezi číslem a znakem pro procenta mezeru nepíšeme.

Kilometry: Tady je to stejné jako s procenty. 10km = desetikilometrový / 10 km = deset kilometrů.