Show, Blog

Coronavirus, vliv strachu a manipulace

Všichni mluví o coronavirus. Akcie padají a všichni mluví o tom, že to bude pokračovat. O čem to celé je? Co s tím mám dělat? Spoustu z těchto věcí se skutečně děje. Mám se bát? Mám za tím mávnout rukou? Tohle není moje pointa. Dívej, tohle není nic nového, média potřebují krize, výzvy, konspiraci, katastrofy. Lidé v médiích se nemůžou dočkat, až přijdou ráno do práce a začnou bombardovat zprávy o viru, který začíná na C. Ale to co ti chci sdělit je úplně jiná věc. V životě jsou dvě věci. Nebezpečí a Strach. Je coronavirus nebezpečný?

Ano, určitě je, musíš se na to připravit, musíš si častěji mýt ruce, měl bys mít kapesní desinfekci po ruce, měl bys omezit návštěvu míst, kde se lidé shromažďují a kde na sebe kašlají a kýchají (např. v MHD). To nahrává firmám s elektrokoloběžkami ve městě a delším pěším procházkám, například z práce. Prostě pokud nemusíte, nejezděte v MHD. Proč? Protože ano, už na coronavirus zemřelo 3.050 lidí. A teď pojďme na to druhé a tím je strach.

Strach dokáže udělat z krtčince Mont Blanc, Takže i když už na coronavirus zemřelo 3.050 lidí, na chřipku ročně zemře 291.000 až 646000 lidí. Jak je možné, že chřipka není buzzword číslo jedna? Strach je něco, co udělá z komára slona. Když vás rodiče vychovávají a neustále do vás hučí, že něco nedokážete, že něco neumíte, prostě tomu pak uvěříte a táhne se to s vámi celý život. Pokud se budete bát coronaviru a jak jednou zakašlete, začnete si opakovat, že to možná máte ten virus, začnete sledovat média, začnete tomu věřit. Dostáváte se do manipulace strachem.

V momentě, kdy podlehnete strachu, věci se vymknou vaší kontrole a začnete být ovečkou, která poslouchá média. Co vám poradím: Vždy když máte strach, představte si co vše už jsme tady měli a z čeho jsme měli strach a jak se to potom vyvinulo. Útok na světové obchodní centrum – dvojčata spadla, všichni najednou měli strach, že bude jeden teroristický útok za druhým. Začali chodit ozbrojení vojáci po supermarketech v ČR.

USA vyhlásila válku proti terorismu. 3. světová válka měla začít – nezačala. Severní Korea a nebezpečí atomovek, Irák, prostě můžeme se otočit a vidíme, co vše jsme už překonali a pořád tu jsme. Jako komunita, ale i jako jednotlivci. Ano je tu skutečné nebezpečí, ale nenechme si diktovat, co si máme myslet a nenechme se ovládat strachem. Ano, poslouchejte důležité zprávy a předcházejte nebezpečí. V momentě, kdy padají akcie, tak za zavřenými dveřmi na tom někdo vydělává. Já se k tomu postavím strategicky.