Blog, Show

Iluze perfekcionismu

Honba za dokonalostí a perfekcionismem může být nekonečná, progres je pak v nedohlednu. Jste puntičkáři a zabýváte se detaily tak moc, že je spuštění projektu stále v nedohlednu? Často odkládáte publikování nové zprávy, nebo grafiky, protože ještě není úplně vychytaná? Právě pro vás je tento díl ZeptejSeFilipa, protože možná z vás je perfekcionista jako vyšitý. Poradím, jak z toho ven.

Obsah dílu:

3:32 – Honba za dokonalostí
7:22 – Progres

Zastihli jste se při tom, že před spuštěním svého projektu trávíte příliš mnoho času vytvářením loga, přípravou grafiky, vymýšlením textů, nebo vybíráním vhodné fotografie na hlavní stranu webu?
Problémem může být perfekcionismus, který vás může nezdravě ovlivňovat při vytváření obsahu. Nemyslím tím, abyste publikovali nedokonalé, nebo nedomyšlené věci, ale přestaňte se příliš zabývat dokonalostí.

Pořád to není dokonalé

V případě, že máte neustále dojem, že to není ono. Potřebujete ještě pár týdnů na dodělání dokonalého webu, nebo jste už po několikáté odložili spuštění projektu o další týden, nacházíte se v pasti, protože jste uvízli v přístavu „Perfekcionu“ a z tohoto přístavu nedostanete nikdy povolení odjet.

Je potřeba si uvědomit, že nikdy nedosáhnete dokonalosti, protože člověk sám o sobě je nedokonalé stvoření a všichni sdílíme nějaké špatné (nedokonalé) stránky a ty dobré (silné) stránky.

Proč je lepší progres, než perfekcionismus

Když jsem začal dělat ZeptejSeFilipa show, věděl jsem, že to nejdůležitější je progres a chápal jsem, že postupně se bude standard zlepšovat. Také jsem dobře věděl, že pokud bych čekal a čekal na ten lepší standard, nikdy bych se do také nemusel dočkat a pokud ano, začal bych o několik měsíců později.

Nemusíte být dokonalí, vaši fanoušci to po vás nechtějí a dokonce je lepší být autentický a sem tam se přeřeknout, nebo říct nějakou blbost, kterou pak opravíte, než být totálně dokonalý. Vše má svůj čas a vše přijde.

Co dělat se starším obsahem, který není perfektní

I vaši fanoušci chtějí vidět starší videa, ve kterých jste začínali. Můžete je inspirovat, že podobného výsledku mohou také dosáhnout, pokud se do toho pustí naplno. Žádný dokonalý a učený z nebe nespadl a i já se neustále zlepšuji, díky tomu, že publikuje pravidelně nové díly své show.

Představte si, že budete mít perfektní obraz, vybavení a vše bude dokonalé, ale vaše řeč bude ve videu nesrozumitelná, nebo budete odskakovat od tématu. Dokonalé prostředí může zvýraznit nedokonalosti ve vás. Takže platí stále pravidlo, raději pokračujte v práci a nebojte se publikovat nové věci a časem se začnete zlepšovat.

Věci nebudou lepší tím, že se budete dlouho připravovat, věci budou lepší tím, kolikrát si je vyzkoušíte udělat. Takže zkoušejte a nebojte se být trochu nedokonalí. Hlavně nenechávejte svou loď neustále zakotvenou v přístavu Perfekcionu.