Blog, Show

Hudba pro komerční použití

Jako kreativec často tvořím nějaká videa, nebo hudební spoty. Někdy hudbu koupím, ale častěji využiji databáze, kde se k ní dostanu zadarmo. V dnešním dílu vám ukážu, kde takovou hudbu zadarmo stáhnout a jakým způsobem ji použít. Probereme detailně všechny Creative Commons licence, kde vám vysvětlím, co která licence znamená.

Důležitá změna, která ve videu nepadla je způsob, jakým dnes YouTube řeší použití známých skladeb. Nejenom, že vám hodí odkaz na původního autora do popisku videa, ale nově vám také může začít zobrazovat reklamy, které budou podporovat daného autora ve vašem videu – a to nechceš 😀

Nezapomínejte zkontrolovat licenci stahované hudby

Pozor!!! Před stažením jakékoli hudby si VŽDY přečtěte licenční podmínky. Některé jsou úplně zdarma, některé požadují odkaz na původního autora, možné použít k remixu atd.

Obsah dílu:

0:32 – Úvod do komerční hudby
2:22 – Hudba ke stažení zdarma
6:32 – Hudební licence
13:02 – Autor Vs. Uživatel

Odkazy, kde stáhnete hudbu a zvuky zdarma

➜ YouTube hudební knihovna https://www.youtube.com/audiolibrary/music – před použitím
musíte mít účet na YouTube / Google a můžete si vyfiltrovat hudbu, u které nemusíte uvádět autora.

➜ Freesound https://www.freesound.org – hledejte public domain licenci, u té nemusíte zveřejňovat autora.

➜ Bensound http://www.bensound.com/ – zdarma při uvedení odkazu.

➜ Sound Bible http://soundbible.com/ – CC licence na uvedení autora.

➜ Incompetech http://incompetech.com/ – zdarma při uvedení odkazu.

➜ Free Music Archive http://freemusicarchive.org/ – sledujte CC licence uvedené v detailu stránky s hudbou, obvykle je nutné uvést autora.

➜ Audionautix http://audionautix.com/ – ve spodní části stránky je viditelná informace o nutnosti uvést odkaz na autora, nicméně je možné se s autorem dohodnout na menším poplatku přes email a hudbu použít.

➜ CCTrax http://cctrax.com/ – mají hezký filtr pro vyhledávání podle druhu CC licence a u většiny hudeb je nutné uvést autora.

➜ iBeat.org http://ibeat.org/ – hudba zdarma, ale pouze pro nekomerční použití.

➜ Vimeo Music Store https://vimeo.com/musicstore – ve filtru vyberte Free a Commercial use a zobrazíte CC licence, které budou většinou ShareAlike, což znamená, že hudbu můžete využít i bez uvedení autora, ale musíte ji dát na místo se zachováním licence (takže to musí být také zdarma produkt, nebo jiný obsah, který je přístupný zdarma i z vaší strany.

➜ SoundCloud – pro užití zdarma musíte jít přes search (zadat nějaké klíčové slovo) a potom vlevo „Filter results: To commercial use“. Ten filtr musíte chvíli hledat, mají to zatím nepřehledně udělané. U každého autora pak zkontrolovat licenci (možná budete muset rozkliknout více informací o autorovi „Show more“. Licence je uvedena až na konci, většinou zakrytá) Ukázka jak jsem vyhledat hudbu s klíčovým slovem “beats” a pro komerční použití: https://soundcloud.com/search/sounds?q=beats&filter.license=to_use_commerciall

➜ CCMixter http://ccmixter.org/ – Nahoře vpravo v menu Featured – „Free for commercial use“. Lze použít pro komerční využití, ale je nutné uvádět autora.

➜ Moby Gratis http://www.mobygratis.com/ – pro nekomerční účely zdarma.

➜ Extra: CC Search https://search.creativecommons.org/ – hledejte hudbu, obrázky, videa ke komerčnímu použití.

Oficiální web Creative Commons ČR: http://www.creativecommons.cz/

Přehled všech CC lincencí: http://www.creativecommons.cz/licence-cc/varianty-licence/

Public Domain Licence – jedná se o veřejné dílo, které můžete používat svobodně bez uvádění autora i pro komerční účely. Detailní popis takového díla je na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Voln%C3%A9_d%C3%ADlo

Pro autory: Jak publikovat díla ke stažení: http://www.creativecommons.cz/pro-autory/publikace-del/

Pro uživatele: Jak správně uvést autora podle CC: http://www.creativecommons.cz/pro-uzivatele/nabyvani-licence/