blank

Odmítl bys taky 38.000 Kč?

V dnešním novoročním streamu 1. 1. 2022 jsem se rozhodl zrušit úroveň členství na YouTube ZSF Fans a díky tomu dobrovolně přijít o jistých 38.096,4 Kč ročně (čistého 26.667,48 Kč). Proč jsem to udělal?

Čas sám ukáže, zda tohle sebevědomé strategické rozhodnutí bylo správné. Jsem přesvědčený, že bylo a zde je vysvětlení.

5 úrovní členství

Na ZSF YouTube jsem měl 5 různých úrovní členství.

ZSF Fans, ZSF Fans+, ZSF Family, ZSF Gang, ZSF Gang+.

Bylo z čeho vybírat a každá úroveň obsahovala unikátní sadu výhod. Například ZSF Fans+ mohli sledovat členské streamy “Noční směna” i ze záznamu, což ZSF Fans umožněno už nebylo. ZSF Gang měl přístup do ZSFD databáze a člen ZSF Gang+ měl navíc reklamu na závěrečné obrazovce i na svůj web.

Během roku se všechny streamy odehrávali jak se očekávalo. Zapnul jsem členský stream pro všechny fanoušky a po odvysílání přepnul dostupnost až od úrovně ZSF Fans+. Nahrával jsem Byznys klub videa a ty nastavoval od ZSF Family výš.

Ke konci roku ale už moc videí “Noční směna” nevznikalo, protože jsem přestal zase tolik ponocovat a začal jsem mít stále častější myšlenky na úpravu a přehodnocení.

Nový rok je jako vždy plný změn, tak jako je tradicí na ZeptejSeFilipa a při této příležitosti jsem celou situaci probral a zdůvodnil jak jinak, než živě a na streamu.

Stream je k vidění níže.

Nová show ve streamech “Kritika webu hned”

Nejvíc mě dostala Anet, která navrhla super oživovací hru do mých streamů, kterou jsem zatím pracovně nazval “Kritika webu hned”. V podstatě bych na streamu oznámil, že se zapíná mód KWH a kdokoli hodí donate v určité výši, tak na něj udělám živě hned Kritiku webu. A už jsem přemýšlel nad cenou. Po streamu jsem to ještě 2x promyslel a tady je finální návrh.

Donate Minuty
100 Kč 1 minuta
200 Kč 2 minuty
300 Kč 3 minuty
400 Kč 4 minuty
500 Kč 5 minut
600 Kč 6 minut
700 Kč 7 minut
800 Kč 8 minut
900 Kč 9 minut
1.000 Kč 10 minut

Maximální doba pro Kritiku Webu hned je 10 minut, tudíž i investice do toho hry na streamu může být maximálně 1.000 Kč. Samozřejmě výše donejtu není omezena, ale doba ano. To z toho důvodu, aby služba “Kritika webu hned” živém streamu nekonkurovala hlavní službě Kritika webu, kterou lze v novém kabátu pořídit v e-shopu. Aby byla jen rychlou osvěžující revizí webu, která nezabere víc jak 10 minut a současně přinese do streamu zábavný prvek, kdy nikdy nevíme, jaký web se ve streamu objeví.

A teď k novému členství

5 úrovní je zbytečně moc. Využití pro ZSF Fans+ a ZSF Gang už nevidím v novém roce jako opodstatněné. Navíc díky velkému výběru úrovní členství zaniká jednoduchý argument, proč by měl někdo nový vstoupit do určité úrovně.

Snížil jsem počet úrovní členství na pouhé 3 a při takové změně se nabízí i změna názvu jednotlivých úrovní, protože změna by měla být patrná z názvu.

Takže už nebude ZSF Fans, Family ani Gang. Tohle názvosloví je minulostí.

Nové názvy a funkce členství

Úroveň členství Výhody
Bez nutnosti členství Volný přístup na Random streamy a mód Kritika webu hned. Záznam z živých streamů k podcastu “Legendární kampaně”.
ZSF Start
124,9 Kč
Členové všech úrovní se mohou účastnit živých premiér diskuzních streamů k podcastu “Legendární kampaně”. Klasický balíček všech ikonek do chatu a odznak u jména dle doby členství. Poděkování na závěrečné obrazovce.
ZSF Byznys
249,9 Kč
Výhody dle ZSF Start + přístup k Byznys klub videím a speciálním oznámení v sekci Komunita na YouTube.
ZSF Sponzor
999,9 Kč
Všechny výhody + reklama na web na závěrečné obrazovce streamů.

A teď k aktuálním cenám a příjmu ze členství

Měsíční příjem z členských úrovní k 1. 1. 2021:

ZSF Fans, 53 členů, příjem 3.174,7 Kč. Zrušeno k 2. 1. 2022.

ZSF Fans+, 16 členů, příjem 1.998,4 Kč. Zůstává, jen změna názvu, nově jako ZSF Start k 2. 1. 2022.

ZSF Family, 36 členů, příjem 8.996,4 Kč. Zůstává, jen změna názvu, nově jako ZSF Byznys k 2. 1. 2022.

ZSF Gang, bez členů. Zrušeno k 2. 1. 2022.

ZSF Gang+, 2 členi, příjem 1.999,8 Kč. Zůstává, jen změna názvu, nově jako ZSF Sponzor k 2. 1. 2022.

Aktuální projekce příjmů

Příjem před změnou: 16.169,3 Kč.

Příjem po změně: 12.994,6 Kč.

Okamžitá ztráta změnou: 3.174,7 Kč.

Uvedená projekce příjmů počítá se ztrátou všech původních členů ZSF Fans (celkem 53, což odpovídá příjmu 3.174,7 Kč). Předpokládám, že k úbytku členů dojde, protože opětovné přihlášení k nejnižší variantě členství je vyjde na dvojnásobek toho, co byli zvyklí za základní členství investovat.

Aby se hodnota příjmů vyrovnala tímto krokem zdražení, postačí, aby se 26 fanoušků ZSF Fans přidalo do členství ZSF Start, což je zhruba 50 %.

Osobní odhad vývoje situace 2022

Můj osobní odhad je, že se opětovně členové původního ZSF Fans přidají ke členství ZSF Start z 20 %, ale do konce ledna 2022 se příjem ze členství vyrovná na původní čísla příchodem nových podporovatelů. To hlavně z důvodu zjednodušení členských úrovní a zpřehlednění.

Závěrem bych chtěl říct, že žádná pozitivní změna není bez počáteční turbulence. Nejhorší je řídit se strachem a nedělat nic. Myslím, že jednodušší a přehlednější členské úrovně mi umožní snadněji komunikovat jejich výhody a pro fanoušky i nefanoušky bude snazší se v nich orientovat a vybrat si pro sebe tu svou.

Update k 3. 1. 2022

Takto vypadá oznamovací pole z administrace YouTube, těsně po přijetí změny členství (zrušení členské úrovně ZSF Fans).

blank

Update k 27. 1. 2022

Aktuální počet je celkově 70 členů.

ZSF Start: 23 členů

Výnos: 2.872,7 Kč

ZSF Byznys: 45 členů

Výnos: 11.245,5 Kč

ZSF Sponzor: 2 členové

Výnos: 1.999,8 Kč

Celkový výnos: 16.118 Kč

Hrubý zisk po odečtení 30% poplatku YouTube: 11.282,6 Kč.

Příjem z YouTube se dostal během ledna na výchozí hodnoty před drastickou změnou členství, takže jsem více než spokojený s takovým rychlým výsledkem. Stalo se totiž, že mnohem více členů přešlo z nižších forem podpory do ZSF Byznys, kde je nejvíce členů v historii členství.

Update k 30. 7. 2022

Aktuální počet je celkově 69 členů.

ZSF Start: 22 členů (-1 člen z minula)

Výnos: 2.747,8 Kč

ZSF Byznys: 45 členů (stejný počet)

Výnos: 11.245,5 Kč

ZSF Sponzor: 2 členové (stejný počet)

Výnos: 1.999,8 Kč

Celkový výnos: 15.993,1 Kč

Hrubý zisk po odečtení 30% poplatku YouTube: 11.195,17 Kč.

Počet členů neklesá ani neroste nijak výrazně, udržuje se na stálé hranici, což je pozitivní. Do budoucna bude nutné více zapracovat na benefitech pro udržení stálých a přizvání nových členů.

blank

Black Friday 2021 na webu zsf.cz

Ve 22 hodin večer si volám se svým tajemníkem Suschim, který je tou dobou v německém městě Augsburg.

Já: “Suschi, zítra je vlastně Black Friday že? Mám taky udělat něco v e-shopu?”

Suschi: “Tvl Black Friday to je sračka, normálně tam dej 100% přirážku.”

Já: “Hej to je vlastně aji dobrej nápad. Proč bych měl jako konzultant dávat svou kůži lacino jako kdejakej pažout, co si na to jen hraje. Udělám to!”

Suschi: Přesně tak, lidi už si dnes neváží skoro ničeho, když je vše v akci 365 dní v roce. Ať si dává slevy tvoje konkurence a tím si sami podkopnou nohy. Myslí si, že to, co rozhoduje u takové služby je cena. Blbost. Je to hodnota, kterou jsi schopen předat ostatním.”

Já: “Naprosto souhlasím, i hovno za polovic je drahý.”

No a to je celý příběh ke změnám, které jsem právě provedl na webu. Šlo to celkem rychle a za hodinku bylo hotovo. Níže se můžeš pokochat obrázky, které se jisto-jistě zapíšou do marketingové historie tohoto webu.

Užijte si letošní Black Friday v Suschi stylu!

blank
blank
blank

Dobrý a špatný zisk

Se svými klienty mluvím spíš o zisku, než o výnosech, protože není moudré rozrůstat se jen kvůli tomu, aby byl progres směrem nahoru. Mnoho společností po celém světě poznaly tuto lekci – některé tvrdou cestou (letecké společnosti, automobilky, IT sektor, maloobchod). Podíl na trhu totiž dávno není “otevři se sezame” pro vyšší ziskovost.

Cílem je najít zákazníka, za správnou cenu, který je v souladu s naším účelem a hodnotami a to i za předpokladu, že některé zákazníky zkrátka neobsloužíme. Pokud se tohle naučíme, budeme si více vybírat, s kým obchodujeme i kdyby ta okrajová zakázka svou ziskovost měla.

Málokdo si uvědomuje, že existuje dobrý a špatný zisk.

Přijímáním zákazníků, kteří nejsou vhodní pro naši firmu, buď kvůli jejich osobnosti, nebo jejich nedocenění našich hodnot – má mnoho škodlivých účinků, negativní vliv na morálku týmu a přidělování kapacity zákazníkům, pro které nejsme schopni vytvořit hodnotu.

Růst bez zisku je nebezpečný a zisk nejsou vždy jen peníze.

blank

Sestupné řazení položek v ceníku

blank

V tomto článku rozebereme důvody, pro nové seřazení cen v ceníku členství.

Varianta A

 • Sestupné řazení cen v horizontálním ceníku.

Varianta B

 • Vzestupné řazení cen v horizontálním ceníku.

Závěr AB testu ceníku

Zvolil jsem variantu A.

Často se v ceníku objevují položky, které začínají od nejnižší ceny k nejvyšší. To ale může upozadit výhody nejvyššího členství. Proto jsem zvolit opačnou taktiku tak, aby byly exkluzivní výhody nejvýraznější a na prvním místě. Díky tomu se nový fanoušek může rozhodnout a hned na prvních řádcích ceníku seznámit s tím, o co přijde, když si vybere levnější členství, které některé exkluzivní výhody neobsahuje.

Ze stejného důvodu volím v tabulkové cenotvorbě řazení výhod od nejsilnější po nejběžnější. Kdyby tomu bylo naopak, riskoval bych, že můj čtenář nedočte všechny výhody až do konce a neseznámí se s nejsilnějšími argumenty, proč zvolit nejvyšší úroveň členství. Jednoduše by pak mohl zvolit levnou variantu a říct si “To mi asi stačí”.

Na konci dne je stejně důležité, zda nabízíš svým zákazníkům hodnotu, která převyšuje vydané finance, ale jde také o to, jakým způsobem tyto hodnoty prezentuješ. To může být zlomovým bodem v tom, zda tvé marketingové výzvy uspějí, nebo ne.

blank
blank

Kolik mi vydělává členství na YouTube a jak jsem nastavoval cenové hladiny

Z mojí Facebook skupiny Podnikatelé CZ/SK mi dorazil dotaz, který nakousnul téma baťové ceny u ceny za členství ZSF na YouTube. Proto jsem se rozhodl na to zareagovat i článkem tady.

Znění dotazu k YouTube členství

blank

Moje reakce

Díky za dotaz a úplně s tebou Vladimíre souhlasím. Bohužel tohle nemůžu ovlivnit, protože takto (a souhlasím že nešikovně) jsou přednastavené cenové hladiny na YouTube, které sám YouTube vytvořil.

Já tam vlastní cenu nastavit nemůžu, mohu pouze vybrat z přednastavených. A taky mi to přijde blbé jak tam je ta baťovská cena. Takže 100% souhlas. Dal bych taky tu halířovou koncovku pryč.

Jinak v dílu o baťových cenách jsem je nekritizoval, zmínil jsem naopak místa, kde to je vhodné použít a kde ne. Nicméně u mě to vhodné není, to máš pravdu, ale jak říkám, tohle mi YouTube neumožňuje ovlivnit.

Z jakých konkrétních částek můžu vybírat?

Prozradím vám konkrétní částky, které YouTube pro nastavení členství nabízí a ze kterých můžete vlastně vybírat. Tady jsou:

Nízké úrovně

 • 14,90 Kč
 • 29,90 Kč – oblíbené
 • 44,90 Kč
 • 59,90 Kč

Střední úrovně

 • 89,90 Kč – oblíbené
 • 124,90 Kč
 • 149,90 Kč
 • 174,90 Kč
 • 199,90 Kč
 • 249,90 Kč – oblíbené
 • 399,90 Kč

Vysoké úrovně

 • 499,90 Kč
 • 649,90 Kč – oblíbené
 • 749,90 Kč
 • 899,90 Kč
 • 999,90 Kč
 • 1.149,90 Kč
 • 1.249,90 Kč – oblíbené
 • 2.499,90 Kč – Pro nejoddanější fanoušky

Kolik si ze členství bere YouTube?

Celou částku z členství nedostanete, pokud nemáte nějakou exkluzivní domluvu přímo s YouTube, na kterou se dostanou nejspíš jen ti největší YouTubeři.

YouTube si bere 30 % z těchto částek.

Kolik reálně vyberu z členských příspěvků před zdaněním?

YouTube členství
(ceny měsíčně včetně DPH)
ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Cena členství 59,90 Kč 249,90 Kč 649,90 Kč
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč

Kolik mám aktuálně členů v jednotlivých ZSF tierech?

Chápu tento dotaz. Je to otázka, která napadne každého. Když už víte, kolik mi konkrétně YouTube pošle z příspěvku YouTube člena, kolik mám tedy členů v jednotlivých úrovních? Rád vám sdělím i tuto informaci. Taky by mě to zajímalo.

Aktuální stav členů k 04.01.2021

75 členů.

Počet členů (k 04.01.2021) ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Počet členů 61 členů 13 členů 1 člen
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč
Celkem 2.557,73 Kč 2.274,09 Kč 454,93 Kč

Zajímavostí je efekt cenové elasticity poptávky, která se krásně v tomto případě projevuje násobným nárůstem fanoušků u nejnižší částky členství a minimálním nárůstem u částky nejvyšší. Celková vybraná částky u úrovní Fans a Family je pak téměř stejná.

Probíhá zde také Decoy Effect, kdy se nejvyšší částka za členství zdá na první pohled příliš vysoká, proto se možná více členů přesunuje do střední úrovně členství. Tohle je ale dlouhodobější efekt, který se projeví až časem. Tyto a další rozhodovací faktory bude ovlivňovat předávaná hodnota v úrovních členství a způsob komunikace těchto výhod.

Decoy Effect v cenovém rozptylu ZSF členství

Decoy Effect vzniká při nerovnoměrném rozestavení cenových úrovní. Neboli jak daleko jsou cenové varianty vzdálené od sebe. Cílem v tomto příkladu, je dostat co nejvíce současných členů z úrovně ZSF Fans do úrovně ZSF Family, kde na ně čeká mnoho výhod a podpořit nové členy, aby rovnou vstoupili do úrovně ZSF Family.

blank

Celkový aktuální měsíční příjem z členství (k 04.01.2021)

Celkem (částka před zdaněním): 5.286,75 Kč/měsíčně.

Projekce do budoucna

Pokud bychom uvážili předpoklad, že se podaří konvertovat přibližně 20 % aktuálních ZSF Fans do ZSF Family členství (12 členů), zvýší se tím příjem z členství o 30 % (30,18 %).

Předpokládaný nárůst, bez změny počtu členů by byl z 5.286,75 Kč měsíčně, na 6.882,75 Kč měsíčně (o 1.596 Kč měsíčně).

Vývoj situace po 1 týdnu (7 dnů)

UPDATE 1: Aktuální stav členů k 11.01.2021

81 členů.

Počet členů (k 11.01.2021) ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Počet členů 59 členů 20 členů 2 členi
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč
Celkem 2.473,87 Kč 3.498,6 Kč 909,86 Kč

Celkový měsíční příjem z členství (k 11.01.2021)

Celkem (částka před zdaněním): 6.882,33 Kč/měsíčně (před 7 dny to bylo 5.286,75 Kč/měsíčně.)

Překonání projekce během 7 dnů

Skutečný nárůst příjmu ze členství je po 7 dnech ještě vyšší, než moje první projekce. Zvýšení je o 1.595,58 Kč/měsíčně.

UPDATE 2: Aktuální stav členů k 18.01.2021

87 členů.

Počet členů (k 18.01.2021) ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Počet členů 60 členů 25 členů 2 členi
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč
Celkem 2.515,8 Kč 4.373,25 Kč 909,86 Kč

Celkový měsíční příjem z členství (k 18.01.2021)

Celkem (částka před zdaněním): 7.798,91 Kč/měsíčně (před 14 dny to bylo 5.286,75 Kč/měsíčně.)

Překonání projekce během 14 dnů

Zvýšení je o 2.512,16 Kč/měsíčně.

UPDATE 3: Aktuální stav členů k 25.01.2021

100 členů.

Počet členů (k 25.01.2021) ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Počet členů 64 členů 34 členů 2 členi
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč
Celkem 2.683,52 Kč 5.947,62 Kč 909,86 Kč

Celkový měsíční příjem z členství (k 25.01.2021)

Celkem (částka před zdaněním): 9.541 Kč/měsíčně (před 21 dny to bylo 5.286,75 Kč/měsíčně.)

Překonání projekce během 21 dnů

Zvýšení je o 4.254,25 Kč/měsíčně.

Za všechny příspěvky pokorně děkuji a vážím si vaší přízně. Díky vám mohu dělat svou show nezávisle a svobodně.

blank

Proč mobily stojí až 50 000 Kč? Conjoint analýza

Ceny u produktů, které mají volitelné vlastnosti a parametry se nastavují podle tzv. Conjoint analýzy. Pomocí této marketingové výzkumné metody nastavujeme cenové hladiny podle důležitosti jednotlivých součástí produktu, které zákazník preferuje.

V praxi u mobilních telefonů to pak vypadá tak, že zákazník navštíví například e-shop, kde si zvolí velikost úhlopříčky (již zde se cena odlišuje), následně barvu, která u mobilů obvykle nebývá zpoplatněna (ale i takové varianty existují, např. automobily, kde se za určitou barvu připlácí). A nakonec zvolí velikost úložiště (zde bývá navýšení nejvyšší, protože je tento parametr vnímán jako podstatný). Výše příplatku se pak odvíjí od technologické náročnosti, nákladů na výrobu, ale dost často i na základě emocí, uměleckého dojmu, principu jedinečnosti, apod.