blank

Jak zvýšit cenu stálým zákazníkům

Jak zvýšit cenu stávajícím klientům

Zvyšování cen je pro netrénované podnikatele a živnostníky velkou výzvou, pro některé je to velký strašák a někteří se o tom bojí i přemýšlet. Obávají se hrozící ztráty svých stálých klientů tím, že si řeknou o víc peněz za stejnou službu, na kterou si zvykli. Každý, kdo chce ovládnout umění zvyšování cen, se musí zaměřit na svůj mindset a svou pozici odborníka a přestat vnímat svou pozici pouze jako poskytovatele služby. V dnešním dílu se podíváme i na poblémy s existujícími klienty, kteří se mohou stavět proti zvyšování cen a ukážu vám modelové příklady nejčastějších argumentací.

Zvyšování cen pro stávající zákazníky je těžké, protože zákazník je zvyklý na cenu, kterou platí a když začnete říkat, že ceny stoupají, slyší jen to, že chcete více peněz. Je důležité zvyšovat ceny při každé nové objednávce, abyste se postupem času dostali k ceně, kterou chcete.

Co když je klient zvyklý na staré ceny?

Pokud jde o opakovaného zákazníka, který si již koupil nějakou službu účtovanou starým ceníkem, možná budete muset vysvětlovat, proč to teď stojí více. Důležité je mluvit o hodnotě projektu, čili jakou hodnotu má právě pro poptávajícího zákazníka, o své pozici odborníka a případně udělat nabídku méně dostupnou, aby se dala cena obhájit i třeba vašim vytížením. Experti totiž nemají moc času a mají mnoho jiných klientů.

Pokud ale nejste moc vytíženi, ba naopak, máte dost volného času, můžete tuto taktiku vyzkoušet a sami uvidíte, že nebude fungovat. Jde totiž o to, co z vás klient vycítí při vyjednávání. Nejistota a neobratné vyjadřování může klienta znejistit natolik, že se začne poohlížet po nabídkách konkurence.

Inflace jako jeden z důvodů zdražení

Jedním, ale ne jediným důvodem zdražování je inflace. Když se podíváme na graf vývoje meziroční inflace z veřejné databáze Českého statistického úřadu, tak od roku 2017 do srpna roku 2021 se meziroční inflace pohybovala kolem hodnot 2-4 %.

Od září 2021 se meziroční inflace dostala až k 15 %, dle údajů naměřených v prosinci roku 2022.

Kdo nezdražil za poslední rok alespoň o 15 %, tak v podstatě zlevnil.

A jen tak na okraj, my jako podnikatelé si můžeme vážit toho, že máme plnou kontrolu nad tím, o jaké ceny si řekneme. Horší to mají zaměstnanci. Ti sice dostali zvýšení hrubé mzdy o 6 %, ale při 15 % inflaci je tato valorizace nedostatečná. Takže si za stejné peníze dnes koupí méně produktů.

blank

Kdy přemýšlet o zdražování?

Řada freelancerů (hlavně těch začínajících) se ke zdražování odhodlá pozdě – v momentě, kdy nejsou ziskoví, případně pracují na úkor svého volna, aby byli aspoň nějak v plusu. Zdražovat se dá ale i z lepších důvodů, konkrétně to jsou například tyto:

 • Zvýšili jste svou kvalifikaci a zlepšili své služby (nebo produkt).
 • Klientům dokážete vydělat násobně víc, než je stojíte.
 • Nikdo vám neodporuje, že je vaše sazba příliš vysoká.
 • Jste zavalení zakázkami a poptávka po vaší práci je vysoká.
 • Uběhlo 6 až 12 měsíců od posledního zdražení.
 • Buďte cenově flexibilní. Při velké vytíženosti ceny pro nové klienty zvyšte.

Výzkumy ukazují, že citlivost na změnu ceny je asymetrická. Konkrétně při zvyšování je citlivost v rozmezí 5 až 10 %, u zlevňování je ale potřeba udělat větší změnu, a to okolo 15 až 30 %. Vyhněte se tedy ideálně skokovému navýšení ceny. Po navýšení do 10 % pravděpodobně hromadný odliv klientů nenastane.

Když zdražíte víc, je možné, že nějaký klient odejde. Ani to ale nemusí být důvod k obavám. Pokud většina klientů přešla na zvýšenou sazbu, budete mít chvilkově méně práce za stejně (nebo i více) peněz. V případě, že brzy přijdou nové zakázky za novou sazbu, nastavili jste novou cenu správně.

I když je zdražování nepopulární krok a nechce se vám do něj, stejně se mu dřív nebo později nevyhnete. Udělejte si z něho rutinu a zdražujte pravidelně. Ne tedy až v momentě, kdy budete těsně před vyhořením. Vlivem inflace se zvyšují ceny celkově a se stejnou sazbou dlouho nevyžijete. Za předpokladu, že nestagnujete, zvyšuje se i vaše odbornost a není tedy důvod zůstávat u stejné odměny.

Pokud budete ceny zvyšovat pravidelně, zvyknete si na to a nebudete mít takovou potřebu obhajovat se před klientem i sám před sebou. Stejně tak si na pravidelné navyšování cen zvyknou vaši dlouhodobí klienti a budou s tím počítat.

Další výhoda pravidelného zdražování je, že budete cenu navyšovat postupně a vyhnete se skokovému zdražení v řádu desítek procent v momentě, kdy původní ceny budou už neúnosné. S větším navýšením se zvyšuje i pravděpodobnost, že přijdete o dlouhodobé zákazníky.

TIP: Vyberte si datum, kdy se dáte do úpravy cenotvorby. Nejčastěji se ceny navyšují začátkem roku nebo po skončení dovolených. To samozřejmě neplatí u sezónního podnikání.

Pro ty, kteří nemají dlouhodobé klienty a vždy pracují s novými lidmi, je zdražování jen otázkou pár kliknutí na webu. V případě, že ale máte své klienty, je dobré jim změnu v sazbách dát vědět jinak než vyšší částkou na faktuře.

Jestliže zdražujete pravidelně, stačí klientům jen připomenout, že se daný čas blíží. Pokud se na to chystáte poprvé, dejte klientům vědět aspoň s dvouměsíčním předstihem, aby na to mohli reagovat.

TIP: Vždy se s klienty domluvte, jestli se zdražení bude týkat i stávajících projektů a případně nabídněte možnost předplacení hodin za stávající ceny. Zvyšování vašich životních nákladů nikoho moc zajímat nebude. Náklady se zvyšují všem. Proto raději argumentujte návratností svých služeb a kvalitnější prací. Dobrý argument je vaše narůstající kvalifikace, díky které zvládáte věci lépe a rychleji. V případě měřitelných výsledků předložte, kolik peněz jste klientovi pomohli vydělat nebo ušetřit. Argumenty podložené čísly jsou vždy silnější.

Příklad e-mailu, který informuje klienta o zdražení

Ukázkový e-mail, který můžete napsat klientovi, který od vás odebírá například účetní, marketingové, grafické a jiné pravidelné měsíční služby.

Dobrý den,

vzhledem ke zvyšující se inflaci a prudkému zdražení všech vstupů (energie, mzdy, nájmy, software, pojištění atd.), jsme bohužel nuceni revidovat cenové podmínky našich služeb. Od 1.3.2023 navyšujeme cenu našich služeb o 5 %. Několik let jsme tento krok průběžné valorizace cen neaplikovali, ale nyní už musíme reagovat.

Děkuji za pochopení

Zvýšení ceny při vyjednávání s novým klientem

Když vás nový klient v diskuzi naviguje hned z kraje na cenu, je dobré se zeptat na tyto 3 základní informace, které vám později poslouží i jako obhajoba vaší cenotvorby.

 • Jaký je rozpočet na tento projekt?
 • Kdo je odpovědná osoba, která projekt schvaluje?
 • Do kdy si přejete mít službu dodanou?

Proč se ptám na rozpočet?

Na rozpočet se ptám, protože existuje mnoho variant pro sestavení marketingového mixu a s tím spojené rozvržení investic a jejich velikost. Chci se ujistit, že využijeme dostupné finanční zdroje co nejlépe a že budeme schopni dosáhnout stanovených cílů s co největší efektivitou.

Proč se ptám na odpovědnou osobu?

Na odpovědnou osobu, která rozhoduje, zda se zakázku bude, nebo nebude realizovat se ptám proto, že je vždy lepší bavit se napřímo s osobou, která rozhoduje. Z tohoto pohledu bych mohl investovat svůj čas do vysvětlování přínosů prostředníkovi a neměl bych kontrolu nad tím, jakým způsobem bude moje benefity tlumočit. Ztratil bych také možnost slyšet, nebo vidět reakci odpovědné osoby, která rozhoduje.

Dalším důvodem proč je důležité mluvit s odpovědnou osobou je, že můžete lépe pochopit její potřeby a požadavky. Můžete také lépe přizpůsobit svou nabídku jejím potřebám a tím zvýšit šanci na úspěch. Navíc, když mluvíte s odpovědnou osobou, máte možnost vysvětlit jakýkoliv potenciální problém, který by mohl nastat, případně jak ho plánujete řešit. Pozor ale, pokud nejste na placené konzultaci, neříkejte celé své know-how. Není to profesionální a není ve vašem zájmu, aby klient nabyl dojmu, že si odborné práce může zpracovat podle krátkého návodu sám. Mohli byste klientovi dát impulz ke špatnému rozhodnutí a nevědomky ho zavést do slepé uličky. Tím, že se bavíte s odpovědnou osobou napřímo, můžete získat její důvěru a ujistit ji, že jste schopni splnit její požadavky.

Proč se ptám na termín?

Když se ptám na termín dokončení projektu, sleduji tím, zda je termín reálný a zda má klient přehled o reálné délce takové práce, nebo ji srovnává s nesrovnatelnou situací. Klienti jsou někdy zaplněni mnoha předsudky. Pokud by byl termín příliš krátký a narušoval by můj časový rozvrh jako například práce o víkendu, nebo v nočních hodinách, musel bych na to klienta upozornit a za expresní dodání zvednout cenu, nebo práci odmítnout.

blank

Odmítl bys taky 38.000 Kč?

V dnešním novoročním streamu 1. 1. 2022 jsem se rozhodl zrušit úroveň členství na YouTube ZSF Fans a díky tomu dobrovolně přijít o jistých 38.096,4 Kč ročně (čistého 26.667,48 Kč). Proč jsem to udělal?

Čas sám ukáže, zda tohle sebevědomé strategické rozhodnutí bylo správné. Jsem přesvědčený, že bylo a zde je vysvětlení.

5 úrovní členství

Na ZSF YouTube jsem měl 5 různých úrovní členství.

ZSF Fans, ZSF Fans+, ZSF Family, ZSF Gang, ZSF Gang+.

Bylo z čeho vybírat a každá úroveň obsahovala unikátní sadu výhod. Například ZSF Fans+ mohli sledovat členské streamy “Noční směna” i ze záznamu, což ZSF Fans umožněno už nebylo. ZSF Gang měl přístup do ZSFD databáze a člen ZSF Gang+ měl navíc reklamu na závěrečné obrazovce i na svůj web.

Během roku se všechny streamy odehrávali jak se očekávalo. Zapnul jsem členský stream pro všechny fanoušky a po odvysílání přepnul dostupnost až od úrovně ZSF Fans+. Nahrával jsem Byznys klub videa a ty nastavoval od ZSF Family výš.

Ke konci roku ale už moc videí “Noční směna” nevznikalo, protože jsem přestal zase tolik ponocovat a začal jsem mít stále častější myšlenky na úpravu a přehodnocení.

Nový rok je jako vždy plný změn, tak jako je tradicí na ZeptejSeFilipa a při této příležitosti jsem celou situaci probral a zdůvodnil jak jinak, než živě a na streamu.

Stream je k vidění níže.

Nová show ve streamech “Kritika webu hned”

Nejvíc mě dostala Anet, která navrhla super oživovací hru do mých streamů, kterou jsem zatím pracovně nazval “Kritika webu hned”. V podstatě bych na streamu oznámil, že se zapíná mód KWH a kdokoli hodí donate v určité výši, tak na něj udělám živě hned Kritiku webu. A už jsem přemýšlel nad cenou. Po streamu jsem to ještě 2x promyslel a tady je finální návrh.

Donate Minuty
100 Kč 1 minuta
200 Kč 2 minuty
300 Kč 3 minuty
400 Kč 4 minuty
500 Kč 5 minut
600 Kč 6 minut
700 Kč 7 minut
800 Kč 8 minut
900 Kč 9 minut
1.000 Kč 10 minut

Maximální doba pro Kritiku Webu hned je 10 minut, tudíž i investice do toho hry na streamu může být maximálně 1.000 Kč. Samozřejmě výše donejtu není omezena, ale doba ano. To z toho důvodu, aby služba “Kritika webu hned” živém streamu nekonkurovala hlavní službě Kritika webu, kterou lze v novém kabátu pořídit v e-shopu. Aby byla jen rychlou osvěžující revizí webu, která nezabere víc jak 10 minut a současně přinese do streamu zábavný prvek, kdy nikdy nevíme, jaký web se ve streamu objeví.

A teď k novému členství

5 úrovní je zbytečně moc. Využití pro ZSF Fans+ a ZSF Gang už nevidím v novém roce jako opodstatněné. Navíc díky velkému výběru úrovní členství zaniká jednoduchý argument, proč by měl někdo nový vstoupit do určité úrovně.

Snížil jsem počet úrovní členství na pouhé 3 a při takové změně se nabízí i změna názvu jednotlivých úrovní, protože změna by měla být patrná z názvu.

Takže už nebude ZSF Fans, Family ani Gang. Tohle názvosloví je minulostí.

Nové názvy a funkce členství

Úroveň členství Výhody
Bez nutnosti členství Volný přístup na Random streamy a mód Kritika webu hned. Záznam z živých streamů k podcastu “Legendární kampaně”.
ZSF Start
124,9 Kč
Členové všech úrovní se mohou účastnit živých premiér diskuzních streamů k podcastu “Legendární kampaně”. Klasický balíček všech ikonek do chatu a odznak u jména dle doby členství. Poděkování na závěrečné obrazovce.
ZSF Byznys
249,9 Kč
Výhody dle ZSF Start + přístup k Byznys klub videím a speciálním oznámení v sekci Komunita na YouTube.
ZSF Sponzor
999,9 Kč
Všechny výhody + reklama na web na závěrečné obrazovce streamů.

A teď k aktuálním cenám a příjmu ze členství

Měsíční příjem z členských úrovní k 1. 1. 2021:

ZSF Fans, 53 členů, příjem 3.174,7 Kč. Zrušeno k 2. 1. 2022.

ZSF Fans+, 16 členů, příjem 1.998,4 Kč. Zůstává, jen změna názvu, nově jako ZSF Start k 2. 1. 2022.

ZSF Family, 36 členů, příjem 8.996,4 Kč. Zůstává, jen změna názvu, nově jako ZSF Byznys k 2. 1. 2022.

ZSF Gang, bez členů. Zrušeno k 2. 1. 2022.

ZSF Gang+, 2 členi, příjem 1.999,8 Kč. Zůstává, jen změna názvu, nově jako ZSF Sponzor k 2. 1. 2022.

Aktuální projekce příjmů

Příjem před změnou: 16.169,3 Kč.

Příjem po změně: 12.994,6 Kč.

Okamžitá ztráta změnou: 3.174,7 Kč.

Uvedená projekce příjmů počítá se ztrátou všech původních členů ZSF Fans (celkem 53, což odpovídá příjmu 3.174,7 Kč). Předpokládám, že k úbytku členů dojde, protože opětovné přihlášení k nejnižší variantě členství je vyjde na dvojnásobek toho, co byli zvyklí za základní členství investovat.

Aby se hodnota příjmů vyrovnala tímto krokem zdražení, postačí, aby se 26 fanoušků ZSF Fans přidalo do členství ZSF Start, což je zhruba 50 %.

Osobní odhad vývoje situace 2022

Můj osobní odhad je, že se opětovně členové původního ZSF Fans přidají ke členství ZSF Start z 20 %, ale do konce ledna 2022 se příjem ze členství vyrovná na původní čísla příchodem nových podporovatelů. To hlavně z důvodu zjednodušení členských úrovní a zpřehlednění.

Závěrem bych chtěl říct, že žádná pozitivní změna není bez počáteční turbulence. Nejhorší je řídit se strachem a nedělat nic. Myslím, že jednodušší a přehlednější členské úrovně mi umožní snadněji komunikovat jejich výhody a pro fanoušky i nefanoušky bude snazší se v nich orientovat a vybrat si pro sebe tu svou.

Update k 3. 1. 2022

Takto vypadá oznamovací pole z administrace YouTube, těsně po přijetí změny členství (zrušení členské úrovně ZSF Fans).

blank

Update k 27. 1. 2022

Aktuální počet je celkově 70 členů.

ZSF Start: 23 členů

Výnos: 2.872,7 Kč

ZSF Byznys: 45 členů

Výnos: 11.245,5 Kč

ZSF Sponzor: 2 členové

Výnos: 1.999,8 Kč

Celkový výnos: 16.118 Kč

Hrubý zisk po odečtení 30% poplatku YouTube: 11.282,6 Kč.

Příjem z YouTube se dostal během ledna na výchozí hodnoty před drastickou změnou členství, takže jsem více než spokojený s takovým rychlým výsledkem. Stalo se totiž, že mnohem více členů přešlo z nižších forem podpory do ZSF Byznys, kde je nejvíce členů v historii členství.

Update k 30. 7. 2022

Aktuální počet je celkově 69 členů.

ZSF Start: 22 členů (-1 člen z minula)

Výnos: 2.747,8 Kč

ZSF Byznys: 45 členů (stejný počet)

Výnos: 11.245,5 Kč

ZSF Sponzor: 2 členové (stejný počet)

Výnos: 1.999,8 Kč

Celkový výnos: 15.993,1 Kč

Hrubý zisk po odečtení 30% poplatku YouTube: 11.195,17 Kč.

Počet členů neklesá ani neroste nijak výrazně, udržuje se na stálé hranici, což je pozitivní. Do budoucna bude nutné více zapracovat na benefitech pro udržení stálých a přizvání nových členů.

blank

Black Friday 2021 na webu zsf.cz

Ve 22 hodin večer si volám se svým tajemníkem Suschim, který je tou dobou v německém městě Augsburg.

Já: “Suschi, zítra je vlastně Black Friday že? Mám taky udělat něco v e-shopu?”

Suschi: “Tvl Black Friday to je sračka, normálně tam dej 100% přirážku.”

Já: “Hej to je vlastně aji dobrej nápad. Proč bych měl jako konzultant dávat svou kůži lacino jako kdejakej pažout, co si na to jen hraje. Udělám to!”

Suschi: Přesně tak, lidi už si dnes neváží skoro ničeho, když je vše v akci 365 dní v roce. Ať si dává slevy tvoje konkurence a tím si sami podkopnou nohy. Myslí si, že to, co rozhoduje u takové služby je cena. Blbost. Je to hodnota, kterou jsi schopen předat ostatním.”

Já: “Naprosto souhlasím, i hovno za polovic je drahý.”

No a to je celý příběh ke změnám, které jsem právě provedl na webu. Šlo to celkem rychle a za hodinku bylo hotovo. Níže se můžeš pokochat obrázky, které se jisto-jistě zapíšou do marketingové historie tohoto webu.

Užijte si letošní Black Friday v Suschi stylu!

blank
blank
blank

Dobrý a špatný zisk

Se svými klienty mluvím spíš o zisku, než o výnosech, protože není moudré rozrůstat se jen kvůli tomu, aby byl progres směrem nahoru. Mnoho společností po celém světě poznaly tuto lekci – některé tvrdou cestou (letecké společnosti, automobilky, IT sektor, maloobchod). Podíl na trhu totiž dávno není “otevři se sezame” pro vyšší ziskovost.

Cílem je najít zákazníka, za správnou cenu, který je v souladu s naším účelem a hodnotami a to i za předpokladu, že některé zákazníky zkrátka neobsloužíme. Pokud se tohle naučíme, budeme si více vybírat, s kým obchodujeme i kdyby ta okrajová zakázka svou ziskovost měla.

Málokdo si uvědomuje, že existuje dobrý a špatný zisk.

Přijímáním zákazníků, kteří nejsou vhodní pro naši firmu, buď kvůli jejich osobnosti, nebo jejich nedocenění našich hodnot – má mnoho škodlivých účinků, negativní vliv na morálku týmu a přidělování kapacity zákazníkům, pro které nejsme schopni vytvořit hodnotu.

Růst bez zisku je nebezpečný a zisk nejsou vždy jen peníze.

blank

Sestupné řazení položek v ceníku

blank

V tomto článku rozebereme důvody, pro nové seřazení cen v ceníku členství.

Varianta A

 • Sestupné řazení cen v horizontálním ceníku.

Varianta B

 • Vzestupné řazení cen v horizontálním ceníku.

Závěr AB testu ceníku

Zvolil jsem variantu A.

Často se v ceníku objevují položky, které začínají od nejnižší ceny k nejvyšší. To ale může upozadit výhody nejvyššího členství. Proto jsem zvolit opačnou taktiku tak, aby byly exkluzivní výhody nejvýraznější a na prvním místě. Díky tomu se nový fanoušek může rozhodnout a hned na prvních řádcích ceníku seznámit s tím, o co přijde, když si vybere levnější členství, které některé exkluzivní výhody neobsahuje.

Ze stejného důvodu volím v tabulkové cenotvorbě řazení výhod od nejsilnější po nejběžnější. Kdyby tomu bylo naopak, riskoval bych, že můj čtenář nedočte všechny výhody až do konce a neseznámí se s nejsilnějšími argumenty, proč zvolit nejvyšší úroveň členství. Jednoduše by pak mohl zvolit levnou variantu a říct si “To mi asi stačí”.

Na konci dne je stejně důležité, zda nabízíš svým zákazníkům hodnotu, která převyšuje vydané finance, ale jde také o to, jakým způsobem tyto hodnoty prezentuješ. To může být zlomovým bodem v tom, zda tvé marketingové výzvy uspějí, nebo ne.

blank
blank

Kolik mi vydělává členství na YouTube a jak jsem nastavoval cenové hladiny

Z mojí Facebook skupiny Podnikatelé CZ/SK mi dorazil dotaz, který nakousnul téma baťové ceny u ceny za členství ZSF na YouTube. Proto jsem se rozhodl na to zareagovat i článkem tady.

Znění dotazu k YouTube členství

blank

Moje reakce

Díky za dotaz a úplně s tebou Vladimíre souhlasím. Bohužel tohle nemůžu ovlivnit, protože takto (a souhlasím že nešikovně) jsou přednastavené cenové hladiny na YouTube, které sám YouTube vytvořil.

Já tam vlastní cenu nastavit nemůžu, mohu pouze vybrat z přednastavených. A taky mi to přijde blbé jak tam je ta baťovská cena. Takže 100% souhlas. Dal bych taky tu halířovou koncovku pryč.

Jinak v dílu o baťových cenách jsem je nekritizoval, zmínil jsem naopak místa, kde to je vhodné použít a kde ne. Nicméně u mě to vhodné není, to máš pravdu, ale jak říkám, tohle mi YouTube neumožňuje ovlivnit.

Z jakých konkrétních částek můžu vybírat?

Prozradím vám konkrétní částky, které YouTube pro nastavení členství nabízí a ze kterých můžete vlastně vybírat. Tady jsou:

Nízké úrovně

 • 14,90 Kč
 • 29,90 Kč – oblíbené
 • 44,90 Kč
 • 59,90 Kč

Střední úrovně

 • 89,90 Kč – oblíbené
 • 124,90 Kč
 • 149,90 Kč
 • 174,90 Kč
 • 199,90 Kč
 • 249,90 Kč – oblíbené
 • 399,90 Kč

Vysoké úrovně

 • 499,90 Kč
 • 649,90 Kč – oblíbené
 • 749,90 Kč
 • 899,90 Kč
 • 999,90 Kč
 • 1.149,90 Kč
 • 1.249,90 Kč – oblíbené
 • 2.499,90 Kč – Pro nejoddanější fanoušky

Kolik si ze členství bere YouTube?

Celou částku z členství nedostanete, pokud nemáte nějakou exkluzivní domluvu přímo s YouTube, na kterou se dostanou nejspíš jen ti největší YouTubeři.

YouTube si bere 30 % z těchto částek.

Kolik reálně vyberu z členských příspěvků před zdaněním?

YouTube členství
(ceny měsíčně včetně DPH)
ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Cena členství 59,90 Kč 249,90 Kč 649,90 Kč
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč

Kolik mám aktuálně členů v jednotlivých ZSF tierech?

Chápu tento dotaz. Je to otázka, která napadne každého. Když už víte, kolik mi konkrétně YouTube pošle z příspěvku YouTube člena, kolik mám tedy členů v jednotlivých úrovních? Rád vám sdělím i tuto informaci. Taky by mě to zajímalo.

Aktuální stav členů k 04.01.2021

75 členů.

Počet členů (k 04.01.2021) ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Počet členů 61 členů 13 členů 1 člen
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč
Celkem 2.557,73 Kč 2.274,09 Kč 454,93 Kč

Zajímavostí je efekt cenové elasticity poptávky, která se krásně v tomto případě projevuje násobným nárůstem fanoušků u nejnižší částky členství a minimálním nárůstem u částky nejvyšší. Celková vybraná částky u úrovní Fans a Family je pak téměř stejná.

Probíhá zde také Decoy Effect, kdy se nejvyšší částka za členství zdá na první pohled příliš vysoká, proto se možná více členů přesunuje do střední úrovně členství. Tohle je ale dlouhodobější efekt, který se projeví až časem. Tyto a další rozhodovací faktory bude ovlivňovat předávaná hodnota v úrovních členství a způsob komunikace těchto výhod.

Decoy Effect v cenovém rozptylu ZSF členství

Decoy Effect vzniká při nerovnoměrném rozestavení cenových úrovní. Neboli jak daleko jsou cenové varianty vzdálené od sebe. Cílem v tomto příkladu, je dostat co nejvíce současných členů z úrovně ZSF Fans do úrovně ZSF Family, kde na ně čeká mnoho výhod a podpořit nové členy, aby rovnou vstoupili do úrovně ZSF Family.

blank

Celkový aktuální měsíční příjem z členství (k 04.01.2021)

Celkem (částka před zdaněním): 5.286,75 Kč/měsíčně.

Projekce do budoucna

Pokud bychom uvážili předpoklad, že se podaří konvertovat přibližně 20 % aktuálních ZSF Fans do ZSF Family členství (12 členů), zvýší se tím příjem z členství o 30 % (30,18 %).

Předpokládaný nárůst, bez změny počtu členů by byl z 5.286,75 Kč měsíčně, na 6.882,75 Kč měsíčně (o 1.596 Kč měsíčně).

Vývoj situace po 1 týdnu (7 dnů)

UPDATE 1: Aktuální stav členů k 11.01.2021

81 členů.

Počet členů (k 11.01.2021) ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Počet členů 59 členů 20 členů 2 členi
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč
Celkem 2.473,87 Kč 3.498,6 Kč 909,86 Kč

Celkový měsíční příjem z členství (k 11.01.2021)

Celkem (částka před zdaněním): 6.882,33 Kč/měsíčně (před 7 dny to bylo 5.286,75 Kč/měsíčně.)

Překonání projekce během 7 dnů

Skutečný nárůst příjmu ze členství je po 7 dnech ještě vyšší, než moje první projekce. Zvýšení je o 1.595,58 Kč/měsíčně.

UPDATE 2: Aktuální stav členů k 18.01.2021

87 členů.

Počet členů (k 18.01.2021) ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Počet členů 60 členů 25 členů 2 členi
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč
Celkem 2.515,8 Kč 4.373,25 Kč 909,86 Kč

Celkový měsíční příjem z členství (k 18.01.2021)

Celkem (částka před zdaněním): 7.798,91 Kč/měsíčně (před 14 dny to bylo 5.286,75 Kč/měsíčně.)

Překonání projekce během 14 dnů

Zvýšení je o 2.512,16 Kč/měsíčně.

UPDATE 3: Aktuální stav členů k 25.01.2021

100 členů.

Počet členů (k 25.01.2021) ZSF Fans ZSF Family ZSF Gang
Počet členů 64 členů 34 členů 2 členi
Vybraná částka před zdaněním, za jednoho člena, po odečtení 30 % YouTube poplatku (částky, které skutečně obdržím z YouTube) 41,93 Kč 174,93 Kč 454,93 Kč
Celkem 2.683,52 Kč 5.947,62 Kč 909,86 Kč

Celkový měsíční příjem z členství (k 25.01.2021)

Celkem (částka před zdaněním): 9.541 Kč/měsíčně (před 21 dny to bylo 5.286,75 Kč/měsíčně.)

Překonání projekce během 21 dnů

Zvýšení je o 4.254,25 Kč/měsíčně.

Za všechny příspěvky pokorně děkuji a vážím si vaší přízně. Díky vám mohu dělat svou show nezávisle a svobodně.