»
O mně

Můj příběh

Začal jsem sbírat peníze, které doslova „ležely na zemi“.

Starý papír a videoherny

Jak to všechno začalo? Vše odstartoval první balík starého papíru, který jsem ve 12 letech zpeněžil ve sběrně ve Šternberku. První setkání s konkurencí v podobně spolužáka Marka, který chodil sbírat papír za stejný supermarket jako já. Tam, kde ho bylo každý den nejvíce. Často jsem ze základní školy utíkal pro vozík i bez oběda, jen abych vybral vlnitou lepenku, která stála dvě koruny padesát za kilo! Za ušetřené peníze jsem si kupoval diskety s hrami do Game Boy nebo s kamarády navštěvoval videohernu, kde jsme nejčastěji hráli Mortal Kombat, Ghosts ‚n Goblins nebo Captain Commando.

Můj děda měl vlastní obchod s obuví a sedlářstvím a ačkoli z podnikatelské rodiny pocházím, nikdy jsem nedostal žádné velké know-how ohledně podnikání. Děda a babička byli každý den zaneprázdnění, zákazníků bylo dost, ale podnik se nikdy nedostal do většího zisku. Když jsem byl dítě, nechápal jsem to, ale pamatuji si na jednu situaci, která mi utkvěla v hlavě. Babička přišla za dědou s opraveným řemenem a ptala se, za kolik ho má zákazníkovi účtovat. Navrhla cenu 80 Kč, ale děda rázně odmítl: „Ne, to je moc! Dej to za 36 Kč.“ Děda byl respektovaný sedlář, ale horší obchodník. Nikdy si nedokázal říct o víc peněz, přestože by za to ostatní rádi zaplatili.

Z malého bytu k velkým nápadům

Později, když jsem studoval marketing, jsem se k těmto vzpomínkám vrátil. Došlo mi, že nestačí věci umět dokonale a mít respekt. Když si člověk sám neřekne, jakou odměnu chce dostat, nikdo ho nepřeplatí a nakonec skončí, protože nedokáže investovat vydělané peníze zpět do nových inovací ve svém podniku. Bude buď stagnovat nebo se postupně stane pomalejším než konkurence, protože nekoupí lepší stroje nebo nezaměstná více lidí. I když své řemeslo umí skvěle, sabotuje své vlastní podnikání příliš nízkými cenami. Nemůže být spokojený jen zákazník, ale i obchodník. Všude musí být rovnováha.

Přestože jsem musel tvrdě pracovat, abych si vydělal své první peníze, neztratil jsem nikdy víru a nadšení. Dnes se držím těchto zásad a předávám své zkušenosti z obchodu a marketingu společnostem a podnikatelům, aby efektivněji dosahovali svých cílů. S velkým nadšením se zapojuji do projektů, které mají nevyužitý potenciál, potřebují změnu, systematizaci a čas pro důležitá rozhodnutí.

V roce 2006 jsem se vydal na cestu za svými sny a opustil rodný Šternberk (ten u Olomouce), abych se usadil v nejmenším bytě v Brně. Byt byl tak malý, že spíše připomínal obytnou kuchyň o rozměru pouhých 19 m².

První kroky v podnikání

V roce 2012 jsem se rozhodl opustit pohodlnou kariéru v IBM, kde jsem pracoval už šest let na třísměnném provozu. V té době jsem zároveň vedl vlastní marketingovou agenturu, která se v té době příliš neuchytila na trhu, a měl jsem snad všechny typy špatných klientů. Tohle období vnímám jako velmi důležité pro svůj rozvoj. Když jsem se rozhodl odejít z korporátního světa a začal podnikat na vlastní pěst, měl jsem na účtu pouhých 50 000 Kč a jednoho zákazníka, který mi platil 1 000 Kč za SEO měsíčně. Pro mě nebyl důležitý styl a vzhled, ale spíše to, jak dobře umím svou práci. Chtěl jsem se naučit něco tak dokonale, aby bylo složité mě nahradit. Tuto lekci jsem získal v korporátním světě, kde se zaměstnanci často střídají a je snadné je vyměnit. Můj neustálý hlad po výzvách a nových příležitostech mě motivoval abych se neustále posouval dál a překonával sám sebe. Když jsem začínal s podnikáním, musel jsem se spokojit s minimem. Obědy jsem si kupoval za stravenky a doma jedl konzervy (čočka s uzeninou). Můj pokoj byl plný pracovních věcí a matrace na zemi mi sloužila jako postel. Ale já se neustále usmíval, protože jsem cítil, že jsem na správné cestě k dosažení svých snů. Začátky podnikání nejsou o luxusu a bohatství, ale o tvrdé práci a neochvějné víře v úspěch. Luxus může přijít později, ale v tomto okamžiku se musíte soustředit na věci, které jsou skutečně důležité – zajistit si střechu nad hlavou a dostatek jídla na přežití dalšího měsíce.
Mnoho marketérů a podnikatelů si myslí, že marketing spočívá v prokouknutí nejnovějších triků na sociálních sítích, v promyšlení PPC kampaní nebo v dosažení vysokého umístění webových stránek na klíčových slovech. Realita však bývá složitější a často se stává, že tito lidé nedosahují požadovaných výsledků. Ve skutečnosti jde především o reakci zákazníků na vaše reklamní sdělení a o emocích, které u nich vyvoláváte. Přemrštěné ego může být pro majitele firmy osudové. Pokud se nebudou umět vyrovnat se skutečností, že jejich produkt potřebuje správný marketingový přístup a propagaci, může to vést k neúspěchu celého podnikání. Je nutné si uvědomit, že trh má svá pravidla a úspěch se nedostaví jen na základě kvalitního produktu.

Formální vzdělání

„Mnozí mohou považovat akademické tituly za symbol prestiže, já si je ale nikam nepíšu. Jsem přesvědčen, že skutečné vzdělání nespočívá v diplomu, ale v praktických zkušenostech. Žádná škola nemůže plně připravit člověka na výzvy života; to nejcennější učení nastává až v průběhu reálné praxe a osobního rozvoje.“

2004–2007
Vysoká škola, Evropský Polytechnický Institut, obor Marketing a management zahraničního obchodu
Jako absolvent oboru Management a marketing zahraničního obchodu na EPI jsem rozšířil své předchozí znalosti marketingu a nový pohled na mezinárodní obchod. Toto studium mi otevřelo dveře k porozumění globálním tržním dynamikám a marketingovým strategiím. Nicméně, moje následná praxe mě utvrdila v přesvědčení, že vzdělání na vysoké škole je pouze začátkem a skutečný odborník se formuje až v praxi. Zkušenosti získané v reálném obchodním světě mi umožnily aplikovat a rozšířit tyto akademické znalosti, čímž jsem se stal komplexnějším a efektivnějším profesionálem v oblasti mezinárodního obchodu a marketingu. Toto propojení teorie a praxe je pro mě základem pro dosažení skutečné odbornosti a přinášení hodnoty v mentoringu.
2004–2007
2001–2004
Vyšší odborná škola živnostenská, obor Marketing
Během studia marketingu jsem měl to štěstí, že moji učitelé byli zkušení odborníci s bohatou praxí, díky čemuž dokázali perfektně vysvětlit i ty nejsložitější marketingové strategie. Jejich praktické příklady a zkušenosti mi poskytly hluboké porozumění dynamice obchodu a potřebám zákazníků, což je v dnešní době klíčové pro úspěch v jakémkoli odvětví. Toto studium mi dalo nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti pro efektivní realizaci marketingových projektů, výzkumu trhu a vedení obchodního jednání, připravilo mě tak pro široké spektrum pracovních příležitostí v různých sektorech. Tato kombinace akademického vzdělání a praktických rad od zkušených profesionálů mi dala solidní základ pro úspěšnou kariéru v marketingu.
2001–2004
1997–2001
Střední průmyslová škola, obor Technická administrace zaměřená na strojírenství a ekonomiku
Během studia tohoto oboru jsem získal dovednosti v technickém kreslení ve 2D a 3D konstrukčních programech, což rozvinulo můj smysl pro detail a prostorovou představivost. Zároveň jsem se naučil vnímat důležité propojení mezi výrobou a obchodem, což je klíčové pro porozumění celkovému procesu řízení práce, vývoje, logistiky, marketingu a prodeje. Studium mě také připravilo na řízení práce na vedoucích pozicích, poskytlo mi povědomí o správě týmů a projektů. Jako největší přínos tohoto studia však považuji psaní všema deseti na klávesnici. Tato schopnost se mi osvědčila v praxi a využívám její benefity po celý svůj život, nejen v profesních, ale i osobních situacích.
1997–2001