Jak nastavit htaccess soubor u Websupport

Nastavení SSL a varianty URL bez www

Převedení domény na variantu s https:// včetně zrušení předpony subdomény www. Výsledná adresa bude například https://hitmaker.cz

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://%1/$1 [R=301,L]

RewriteCond %{ENV:HTTPS} !on
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 

Nastavení SSL a varianty bez www a URL adresy bez koncovek souborů .php

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://%1/$1 [R=301,L]

RewriteCond %{ENV:HTTPS} !on
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteRule ^([^/\.]+)/?$ $1\.php [L]

Převod domény a žádost o poskytnutí hesla AUTHINFO u CZ, SK, EU, COM domén

Převod domény u registrátora CZ

U .CZ domén je možné o kód pro převod žádat přímo na https://www.nic.cz/whois/send-password/

Pro .SK to ale bohužel neplatí – pro .SK je potřeba kontaktovat současného registrátora pro poskytnutí authinfo kódu pro převod.

Jak zjistit registrátora?

Detaily CZ domén zjistíte nahlédnutím k registrátorovi – https://www.nic.cz.

U SK domén se musí hledat v databázi WHO.IS. Například dle https://who.is/whois/streamlabs.sk by to mělo být Gransy. Je možné, že v době, kdy budeš číst tento článek to už bude zase někde jinde. Ber to spíš jako příklad, abys věděl jak to dohledat.

Ale to, kde přesně je doména .SK, .COM, apod. zapsána, tě trápit nemusí. Stačí totiž jen poslat autorizovaný požadavek (většinou přes administraci) svému provozovateli webhostingu a ten ti obratem klíče AUTHINFO pošle na e-mail. Provozovatel je např. Wedos, Forpsi, Český hosting, Websupport, apod.

Snadné zaslání AUTHINFO na e-mail umí jen CZ domény

Proč tomu tak je, netuším. U naprosté většiny domén je možné o kód pro převod žádat jen u současného registrátora. To, že lze u .CZ pohodlně zaslat heslo přes žádost o poskytnutí hesla (AUTHINFO), je v tomto téměř ojedinělé.

Co dál, když už máš AUTHINFO kód pro převod domény?

Teď už stačí doménu převést u nového vybraného provozovatele, u kterého chceš být. Objednává se to zpravidla na jejich webu a někteří mají políčko s výzvou k zadání AUTHINFO šikovně součástí objednávky.

Kompletní průvodce instalací WordPress + návod na nastavení

1. Odkud stáhnout ten správný WordPress

Nejprve stáhneme WordPress v češtině. Nedoporučuji instalovat Wodpress ze správy domén na webhostingu, protože nemáte kontrolu nad tím, co se vám tam nainstaluje. Ideální link pro stažení je tedy tento: Stažení Wodpress česky

2. Před nahráním je nutné extrahovat

Před nahráním na FTP je potřeba ZIP složku rozbalit.

3. Nahrání na FTP

Obsah složky wordpress stačí přetáhnout na FTP, já třeba pro připojení používám WinSCP, ale lze využít třeba i FileZilla. Nahrávání bude trvat kolem 5 minut dle rychlosti upload připojení k internetu.

4. Jdeme instalovat!

Teď stačí jen otevřít web v prohlížeči. V mém případě zadám jen kafi.cz a na zobrazené stránce instalace dám pokračovat.

5. Založení databáze

Abychom mohli dál instalovat, musíme znát údaje k databázi a tu musíme nejprve z našeho webhostingu vytvořit.

6. Nastavení databáze a hesla

Název databáze, uživatelské jméno a heslo opíšeme. Databázový server si musíš zjistit na webhostingu, každý budeme mít nejspíš něco jiného. Předponu tabulem databáze doporučuji změnit z nabízeného wp_ na cokoli jiného, zvýší se tím zabezpečení databáze proti útokům, třeba K431_.

7. Základní nastavení

Název webu lze kdykoli změnit. Uživatelské jméno jsem kdysi dával filip_novak ale na doporučení ostatních profíků na zabezpečení WordPress dávám vždy něco těžšího na odhadnutí, třeba f1x9e3ing56. Heslo volím ještě těžší, než je nabízené, třeba na 30 a více znaků. Před instalací je dobré zakázat dohledatelnost ve vyhledávačích, ale nesmíš to zapomenout povolit, až bude web hotový. Výrazně doporučuji si dát třeba upomínku do kalendáře za týden, aby jsi to povolil, pokud je již web dodělaný, případně upomínku posuneš na později, pokud na webu stále posuneš. Takto ale nezapomeneš. Já mám weby hotové během 2-3 dní, tak tuto možnost ani nezaškrtávám. Je to tvoje volba. Hodí se to, když by vývoj webu trval třeba víc jak měsíc.

8. Řešení prvního erroru

Instalaci máme hotovou. Když se nyní mrkneš na svůj web a zadáš doménu do prohlížeče, tak se ti může zobrazit hláška:

Konfigurační soubor wp-config.php už existuje. Pokud chcete nově nastavit některé základní informace, tak ho musíte nejdříve ručně smazat. Můžete ale také zkusit instalovat WordPress.

Tohle je ale jen pozůstatek stránky, která už není relevantní, protože Wodpress už máme nainstalovaný. Určitě nemaž wp-config.php 😀 Jedná se o pozůstatek cache prohlížeče, která zmizí prostým obnovením stránky. Pokud by se tak nestalo, tak doporučuji otevřít anonymní prohlížení (v Chrome stiskem klávesy CTRL+SHIFT+N) a otevření domény, na které by měla být již vidět základní uvítací šablona WordPressu.

Kde hledat Sitemap ve WordPressu

Fanoušek Jiří, mě dnes ráno kontaktoval na Facebook stránce ve zprávě:

Jiří: Ahoj Filipe. Nevím jestli to nemáš nenastaveno úmyslně ale na webu https://zsf.cz ti chybí sitemap.

Předem je nutno napsat, že jsem vždy nadšen, když mě kdokoli kontaktuje s tím, že objevil nějakou věc ke zlepšení na mém webu. Díky tomu jsem se vždy mohl posunout dál a opravit, nebo upravit nedostatky, které na svém webu nevidím. V tomto případě je ale zvyklost umístění souboru Sitemap v kořenovém adresáři jiná a to právě kvůli WordPressu. Můj web je vytvořen ve WordPressu a ten má svá vlastní pravidla umístění souborů Sitemap.

Používejte intuitivní variantu odkazu: https://zsf.cz/sitemap.xml to z důvodu, že všechny aplikace počítají s tímto umístěním sitemapy a jsou schopny zvládnout i jeho přesměrování v případně WordPressu.

Fyzicky uložené základní adresy sitemap ve WordPressu

Pozor s přidáváním do Google Search Console!

Do GSC se dává pouze index a to ten, který obsahuje rozcestník na podřízené sitemapy.

Čili tento: https://zsf.cz/sitemap.xml

Není třeba (a ani vhodné) tam dávat přímo podřízené sitemapy a to kvůli kanonicitě (pak se mohou zmást GSC přehledy, protože se část webu načte s duplicitními sitemapy a nahodile se přehled rozpadá). Viz také: https://developers.google.com/search/docs/advanced/sitemaps/large-sitemaps Na tuto informaci mě upozornil fanoušek a zkušený programátor Jakub Bouček.

Přidání sitemapy do Seznamu

https://jecas.cz/sitemap