blank

Dopady pandemie na firmy 2020

Během prvních 10 měsíců letošního roku, vzniklo 22.387 společností. To je téměř o pětinu méně, než v rekordním roce 2017. Obavy podnikatelů z dalšího vývoje tuzemské ekonomiky se odrážejí na tempu zakládání nových firem.

Podle prognózy společnosti CRIF tak letos vznikne v Česku nejméně firem od roku 2014.

Vývoz hodinek

Vývoz hodinek ze Švýcarska letos klesne nejvíce za 80 let. Odvětví se stává stále více závislé na Číně. Zatímco vývoz do této země roste, evropské trhy se stále nevzpamatovali z dopadu pandemie.

Čína nahrazuje Hong Kong jako hlavní destinace pro luxusní švýcarské hodinky značek Swatch Group, Richmond a Rolex.

Export za 10 měsíců se snížil o 26 %

Cena ropy

Cenu ropy ovlivňují hlavně zprávy o vakcíně, která je čím dál blíž. Za posledních 11 měsíců cena ropy vzrostla na nejvyšší hranice. Připravte se na zdražování pohonných hmot.

Společnost Zásilkovna trhá rekordy

 • 390.000 balíčků za den.
 • Do vánoc se očekává 550.000 balíčků za den.

Poslanci schválili zrušení super hrubé mzdy

Následně se přijal návrh na 15% sazbu z hrubé mzdy.

Sazba 15 % bude platit pro poplatníky s příjmem do čtyřnásobku průměrné mzdy. Nad tuto úroveň se bude příjem danit 23 %.

Průměrná mzda je 34.271 Kč. Znamená to, že například zaměstnanec, který má průměrnou mzdu 34.271 Kč si měsíčně polepší o 2.514 Kč.

Nejlepší pětice českých firem

DoDo
UlovDomov.cz
FAVI
Zonky
Manboxeo

DoDo (Michal Menšík)

Data-driven logistický startup rozvážející zboží.

Tempo růstu 8.427 %

UlovDomov.cz (Martin Březina)

Pronájmy od přímých majitelů i realitek.

Tempo růstu 5.535 %

FAVI (Jan Sellers-Zajic)

Online vyhledávač nábytku.

Tempo růstu 3.389 %

Zonky (Jiří Humhal)

Peer-to-peer poskytování půjček

Tempo růstu 1.347 %

Manboxeo (Lukáš Legát)

Dárkové bedny s obsahem, k němuž se dostanete netradičně pomocí páčidla.

Tempo růstu 1.279 %

Cena vakcín proti koronaviru

Nákup vakcín proti koronaviru vyjde evropskou unii na 10 mld. dolarů (asi 220 mld. Kč). Cena jedné dávky tak v nákupce vyjde asi na 400 Kč. Za kolik ji dostaneme my na trh je zatím otázka.

blank

Databáze zdrojů zdarma pro podnikatele a kreativce

Během svého podnikání jsem vyzkoušel mnoho aplikací a prográmků, které byly skvělé, ale i horší a nepoužitelné. U každého hledání jsem strávil minuty, hodiny ale i dny hledáním toho správného řešení. Rozhodl jsem se, že s vámi budu sdílet ty nejlepší aplikace, které jsem si sám vyzkoušel a které lze použít pro komerční účely zcela zdarma.

Databáze zdrojů je neveřejná a přístupná jen na pozvání.

Hlavní kategorie, ze kterých si můžete vybírat

Průzkum trhu

 • Analýza konkurence
 • Profilování zákazníků

Grafika

 • Barvy
 • Emotikony a znaky
 • Fonty
 • Fotobanky
 • Grafické aplikace
 • Šablony a mockupy

Video

 • Videobanky

Audio

 • Audio aplikace
 • Hudba a zvuky
 • Podcasty

Sociální sítě

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitch
 • Twitter
 • Youtube

Web

 • Bezpečnost
 • Kódování
 • Měření rychlosti
 • Monitoring
 • SEO testy
 • UI/UX

Kryptoměny

 • Monitorování
 • Směnárny
databáze zdrojů zdarma

Databáze zdrojů zdarma

Vytvořil jsem databázi ověřených zdrojů aplikací, prográmků a vychytávek, které vám usnadní podnikání. Velkou výhodou je, že všechny zdroje vybírám tak, abyste je mohli využít pro komerční účely zdarma!

blank

7 kritických otázek Business plánu

Setkávám se s lidmi, kteří budují své první podnikání a často se zabývám kritickými otázkami, které jsou zlomové pro úspěšnost projektů. Vybral jsem některé zásadní kritické otázky, ze kterých se můžeš inspirovat u svého projektu.

Použij tyto otázky pro vlastní situaci a zkus si na ně odpovědět.

1. Je trh, o který usiluješ slibný?

V této části analyzuji příležitosti, které trh nabízí pro tvůj projekt. Je tvé načasování správné? Můžeš se spolehnout na silnou poptávku v následujících letech? Mohl bys svou společnost posunout mimo její současnou geografickou zónu? Zdravá tržní poptávka je nezbytně nutná k zajištění dlouhodobého růstu tvé společnosti.

2. Dokážeš se etablovat na cílovém trhu?

Konkurence hraje velmi důležitou roli v úspěšnosti každého začínajícího podnikatele. Pro správné odhadnutí těchto šancí musíš nejen vzít konkurenty v doslovném smyslu, což znamená podniky, které nabízejí srovnatelný produkt ve stejném klientském segmentu, ale musíte také vzít v úvahu náhražky „substituty“, které nabízejí jiný produkt, který také naplní stejné potřeby klienta. Je třeba dodat, že v euforii startup období, podnikatelé obvykle podceňují pomalé nákupní zvyky svých klientů. I když je produkt, který uvedeš na trh, nadřazený všemu, co existuje, většině vyhlídek bude trvat jejich přijetí. Buď trpělivý a ostražitý vůči tržním změnám a příchodu nových konkurentů.

3. Stojí za to rozvíjet tvůj plán?

Trh a odvětví, ve kterém se nacházíš, tvoří vnější prvky tvého obchodního modelu. Ve skutečnosti na ně nemáš žádný vliv. Startup obvykle nemá dost peněz na vytvoření trhu a nemůžete ovládat konkurenci, která se objevuje kolem nás. Můžeš se přizpůsobit pouze trendu daného okamžiku. Načasování vstupu na trh je zásadní. Pokud začneš příliš brzy, vyčerpáš všechny své zdroje a pokud začneš příliš pozdě, už neprorazíš tak snadno. Ideální okno pro uvedení produktu na trh je, když je trh ve stadiu růstu nebo právě ve chvíli, kdy se dostane do tržní zralosti.

4. Máš dost financí k realizaci nápadu?

Je nezbytné mít celkový přehled o finanční stránce tvého projektu. Nejprve musíš mít dostatek finančních prostředků k zahájení činnosti a poté musí být tvé podnikání v přiměřené době dostatečně ziskové, aby mohlo pokračovat v dlouhodobém horizontu. K tomu, abys o tom měl jasnou představu, budeš muset odpovědět na několik elementárních otázek:

 • Kolik startovního kapitálu potřebuješ?
 • Jaké nastavíš pravidla nákladů a obratu?
 • Jaké investice budeš muset během růstového období provést?

5. Máš nezbytný tým k dosažení úspěchu?

Nejdůležitější fáze obchodního plánu je tým. Jsou to ti, kteří ti pomohou najít nejlepší tržní příležitosti, vybudovat konkurenční výhody a přesvědčit investory. Tvůj tým je hnací silou tvého projektu. Není to jen otázka kompetencí, které mají, ale schopnost vybudovat důvěryhodnost, která pomůže najít zajímavá partnerství. V ideálním případě by měl tým také přinést širokou profesní síť, která ti pomůže rychle se dostat do kontaktu s dobrými lidmi.

6. Je málo příležitostí na cílovém trhu?

Možná trh, na kterém chceš svůj projekt zahájit, není příliš atraktivní. Pro tvé produkty není mnoho potřeb zákazníků, nejsi v silném postavení pro vyjednávání se svými klienty a dlouhodobé perspektivy růstu jsou omezené. Měl bys přehodnotit svůj projekt. Výběr jiného trhu ti umožní udělat větší zisk z času a peněz, které investuješ do svého podnikání. Chceš-li dosáhnout cílového obratu, můžeš buď zacílit na jiný klientský segment, nebo změnit přidanou hodnotu. Existuje nespočet kombinací, které ti poskytnou lepší návratnost investic.

7. Co když začínáš na upadajícím trhu?

Možná tvoje načasování není příliš dobré. Poptávka zákazníků klesá a sektor je nasycen. Konkurenti začnou využívat všechny prostředky, aby se pokusili zastavit pokles trhu. Není pravděpodobné, že se v této fázi trhu budeš moci uplatnit se svým startupem. Ziskové marže se stále více zmenšují a budeš mít spoustu problémů se získáváním peněz, které budeš potřebovat k růstu. Okamžik příležitosti již uplynul, pokud nebudeš schopen provést úplnou revoluci v tomto odvětví. To by znamenalo vytvořit úplně novou inovační fázi.

blank

Bonusová otázka: Jakou strategii rozvoje bys měl upřednostňovat?

Pro každou fázi trhu, ve kterém se nacházíš, musíš přijmout různé strategie rozvoje. Uspořádal jsem je do dvou os. První konfrontuje vývoj trhu se strategií vývoje produktu. Druhá osa je založena na tom, zda zachovat politiku vysokých marží, nebo politiku drastické kontroly nákladů.

blank
blank

Od nápadu k funkčnímu Business modelu

Tvůj hlavní úkol inovátora, podnikatele, nebo vedoucího pracovníka v korporátu je testování business nápadů za účelem snížení risku z pozdějšího nákladného selhání v praxi.

7 z 10 nových produktů nenaplní úvodní očekávání, které bývá často ovlivněno až příliš naivními představami o výkonu, zisku, návratnosti a obchodní síle. Osobně na svých konzultacích a zejména u začínajících projektů doporučuji využít jednoduchou a účinnou techniku Business Model Canvas.

Pomocí této techniky se naučíš proces, vytvoříš svůj první experiment a začneš textovat své obchodní nápady. Pokud je pro tebe koncept testování obchodních nápadu nový, možná by sis mohl přečíst knihy jako The Lean Startup, Business Model Generation, nebo Value Proposition Design.

blank
blank

Jak spolehlivě stahovat z Youtube v nejvyšší kvalitě

Hledáte způsob jak ZDARMA stahovat videa z Youtube v té nejvyšší kvalitě originálu? I kdyby bylo video ve 4K rozlišení? Ve videu zjistíte jak na to.

Speciální tipy:

 1. Pokud vám nejde video stáhnout, je někde problém ze strany Youtube. Například, pokud byste chtěli takto stahovat z Facebooku, bývá často problém s nastavením soukromí zdrojového videa. Taková videa pak stahovat bohužel nejde.
 2. Pokud není k dispozici stažení videa v ultra vysokém rozlišení 4K, znamená to, že zdrojové video na Youtube bylo nahráno v nižší kvalitě. Vždy můžete stahovat jen maximálně tu kvalitu, kterou má zdrojové nahrané video na Youtube.